na-blog

10 powodów, dlaczego warto kupować w secondhandach

Coraz częściej słyszymy jak przepełniony jest rynek odzieżowy. Jest też wiele artykułów na temat wykorzystywania taniej siły roboczej przez sieciówki i niestety nie wygląda na to, aby to się zmieniło. Na szczęście wyszukiwanie ubrań w secondhandach stało się w ostatnich latach bardzo modne. Jest to dobra wiadomość dla naszej planety, jak również dla naszego portfela. Secondhandy pozwalają nam na kupowanie rzeczy o bardzo dobrej jakości za na prawdę niewielkie pieniądze.

Dzisiaj mamy dla Was 10 powodów, dla których warto zaglądać do secondhandów.

1.Generujesz mniej zanieczyszczeń.

Przemysł modowy to najbardziej zanieczyszczający przemysł na świecie, ustępujący tylko ropie naftowej (a wszyscy wiemy, jak zły jest przemysł naftowy). Kultura wyrzucania i szybka moda sprawiły, że syntetyczne i nierozkładalne materiały, takie jak nylon i poliester, stały się bardzo popularne, prowadząc do uwalniania ponad 50 milionów ton plastikowych mikro włókien do oceanu każdego roku. Odpowiada to wrzuceniu do oceanu około 50 miliardów plastikowych butelek! Kupowanie rzeczy używanych zmniejsza ślad odpadowy oraz ogranicza zanieczyszczanie wód o 82%, a zatem jest jednym z najbardziej prostych i wpływowych sposobów przyczyniania się do zrównoważonego rozwoju. Podsumowując, pamiętaj że twoje nawyki zakupowe wpływają na nasze środowisko,

2.„Polowanie” daje dużo frajdy.

Nigdy nie wiesz, jakie niesamowite i wyjątkowe rzeczy możesz znaleźć, przerzucając ubrania w secondhandzie. Chociaż początkowo sama liczba ubrań w sklepie z używanymi rzeczami może przytłaczać, wystarczy odrobina praktyki, aby wytrenować oko i aby dostrzegać elementy, które sprawią, że będziesz skakać z radości! A kiedy już znajdziesz te unikalne zdobycze, poczujesz ogromną satysfakcję, nie tylko z  samego posiadania czegoś unikalnego, ale również z racji faktu, że przyczyniasz się do poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.

3. Możesz sobie pozwolić na marki, które zwykle nie mieszczą się w twoim przedziale cenowym.

Jeśli jeszcze tego nie wiedzieliście, marki sprzedają ubrania po znacznie wyższych cenach, niż są warte. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku ekskluzywnych marek z najwyższej półki, takich jak Gucci i Prada, które sprzedają produkty z prawie 1200% marżą. Tak, to prawda, że używają lepszej jakości materiałów i robocizny niż inne marki, ale to wciąż za mało, aby zagwarantować tak absurdalnie wysoką cenę. Sklepy z używaną odzieżą bardzo często odbierają te produkty z marży marki i sprzedają je za tyle, ile są warte (lub mniej)!

4. Zmniejszasz popyt na szybką modę.

Szybka moda nie jest tania, ktoś za nią gdzieś płaci; najprawdopodobniej to kobieta lub dziecko w bangladeskiej fabryce lub wietnamskiej fabryce tekstylnej płaci za to swoim potem, wysiłkiem, a czasem nawet życiem. Według badania opublikowanego przez Huffington Post, mniej niż 2% kobiet, które produkują ubrania sprzedawane w krajach zachodnich, zarabia wystarczające wynagrodzenie, by pozwolić sobie nawet na t-shirty, które robią za 2 dolary. Kupując z drugiej ręki, pomagasz zmniejszyć popyt na firmy z branży szybkiej mody, które lekceważą bezpieczeństwo i dobre samopoczucie swoich pracowników. To chyba wystarczający powód dlaczego rewolucja w branży modowej jest rozpaczliwie potrzebna.

5. Możesz wspierać dobre cele i lokalną gospodarkę.

 Wiele sklepów z używaną odzieżą jest prowadzonych przez ciężko pracujących przedsiębiorców, mamy i taty, lokalne organizacje charytatywne lub krajowe organizacje charytatywne. Często robiąc zakupy z drugiej ręki, przyczyniasz się również do szczytnego celu, podsycając czyjąś pasję lub bezpośrednio wspierasz rodzinę, która jest właścicielem sklepu.  Goodwill, marka z drugiej ręki, posiadająca ponad 3300 sklepów, ma specjalne programy zatrudniania i szkolenia osób z barierami w zatrudnieniu. Sklepy ESRA w Izraelu finansują projekty edukacyjne i socjalne w swoich społecznościach z dochodów ze sklepów, a jeden ze sklepów z używaną odzieżą w Tel Awiwie, Ani Shlishi, wspiera zagrożoną młodzież, zatrudniając ją i szkoląc w sklepie.

6.Nowe trendy to po prostu powracające stare trendy.

Nie musisz całkowicie rezygnować z modnej i aktualnej mody tylko dlatego, że kupujesz z drugiej ręki. Warto pamiętać, że zdecydowana większość nowych trendów to po prostu przetworzone i ulepszone wersje trendów, które były popularne w poprzednich dekadach. Wełniane kardigany, prochowce, chusty na głowę, mom jeans, gorsety – to tylko kilka trendów, które zapoczątkowało pokolenie Twojej mamy lub babci, a ostatnio powróciły! Śledzenie nowoczesnych trendów w sklepach z odzieżą używaną może doprowadzić Cię do niesamowitych odkryć  produktów vintage, które wyróżnią Cię nawet będąc na czasie.

7.Możesz eksperymentować i rozwijać swój styl.

Yves Saint Laurent powiedział kiedyś: „Moda zanika, styl jest wieczny”. Prawdziwie modna kobieta ma silny indywidualny styl, który jest bardzo osobisty i stale się rozwija. Twój styl jest główną formą wyrażania siebie. Sklep z używanymi rzeczami i jego nieskończona różnorodność ubrań z różnych dekad i marek pozwala Ci spojrzeć poza styl promowany przez duże korporacje jako „modny” przez kilka następnych tygodni i odkryć, co lubisz, a nie to, co Ci się podoba.

8. Możesz znaleźć odzież wyższej jakości oszczędzając.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu ubrania były trwałe i wytrzymałe. To bardzo różni się od produkowanej obecnie szybkiej mody, która jest zaprojektowana do zużycia i wyrzucenia po zaledwie kilku użyciach. Wraz ze wzrostem tempa mody, trendy pojawiają się i znikają w ciągu kilku tygodni, producenci odzieży coraz mniej uwagi poświęcają jakości swoich produktów. To, co można znaleźć w sklepach z używanymi rzeczami, mimo że jest starsze, jest często znacznie lepszej jakości i wytrzyma dłużej.

9. Każdy przedmiot ma swoją historię.

Z drugiej ręki znaczy po prostu odzyskany. Każdy przedmiot, który kupujesz z drugiej ręki, ma własną piękną opowieść a nawet  i historię. Możesz znaleźć ręcznie robiony sweter, który babcia zrobiła na drutach ze swoją miłością, lub wspaniały wisiorek, który ktoś kupił  kochankowi wiele lat temu. Każdy przedmiot miał przed tobą życie i kryje w sobie nieskończoną tajemnicę wspomnień. Kupowanie tych cennych kawałków i tchnięcie w nie nowego życia łączy cię z piękną siecią ludzi, społeczności i relacji, które stanowią istotę bycia człowiekiem.

10. Mamy już wystarczająco dużo ubrań.

Wszyscy są zawsze zaskoczeni liczbą ubrań, na których wciąż jest metka. Niestety, mniej niż 5% niechcianych ubrań na całym świecie trafia na rynek wtórny, a reszta trafia na wysypiska śmieci. Absolutnie nie ma potrzeby kupowania nowych ubrań, gdy jest ich tak wiele już wyprodukowanych i istnieje ryzyko, że zostaną zapomniane i wyrzucone.

Jako konsumenci mamy moc i odpowiedzialność za ochronę przyszłości naszej planety i społeczności. Robienie zakupów z drugiej ręki to zdecydowanie jeden z najłatwiejszych i najfajniejszych sposobów ochrony środowiska, wspierania lokalnej gospodarki i wyglądania absolutnie cudownie!

Ściskamy!

Pro Style Instructors Academy

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić najlepszą jakość korzystania z naszej witryny.